Јужна Кореја и Северна Кореја на историски самит | Вести | DW | 02.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Јужна Кореја и Северна Кореја на историски самит

*

Претседателот на Северна Кореја Ким Јонг Ил го прими јужнокорејскиот претседател Ро Мо Хјун на вториот меѓукорејски дијалог во Пјонгјанг. Двајцата државници на плоштад во главниот град на Северна Кореја си подадоа рака. Ро е прв претседател на Јужна Кореја кој пеш ја минал тешко обезбедуваната граница меѓу двете Кореи. Тридневниот самит во Пјонгјанг е втор по поделбата на корејскиот полуостров во 1953 година.