Јужна Кореја и ЕУ ќе почнат преговори за слободна трговија | Вести | DW | 06.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Јужна Кореја и ЕУ ќе почнат преговори за слободна трговија

Јужна Кореја и Европската унија најавија почеток на преговори за слободна трговија. Како што во Сеул најавија европскиот комесар за трговија Питер Менделсон и јужно корејскиот министер за трговија Ким Хјун Чонг, преговорите треба да почнат уште утре. Доколу бидат успешно завршени ќе се зголеми размената на стока. Економијата на Јужна Кореја е трета по големина во Азија.