Јубилејната седница на Советот на Европа во Белград | Вести | DW | 22.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Јубилејната седница на Советот на Европа во Белград

*

Српскиот претседател Борис Тадиќ очекува европски пристап и внимателно донесена одлука за косовското прашање. Тадиќ на отворањето на јубилејната илјадита седница на Советот на Европа која се одржува во Белград, изјави дека “Косово и Метохија не е проблем само на Србија туку и за другите региони и за Европа, како и дека независност на Косово би била опасна за сите. Инаку на јубилејната седница главна тема е “состојбата на демократијата во Европа и улогата на Советот на Европа”. Србија во моментов претседава со Советот.