ЈИЕ – Дубровник самит | Вести | DW | 07.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЈИЕ – Дубровник самит

*

Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер изјави дека интегрирањето во НАТО и ЕУ е единственото решение кое им гарантира безбедност на земјите од Балканот. Шефер во говорот на самитот за “новиот европски југ“ во Дубровник уште додаде дека вратите на НАТО се отворени. На дводневниот самит во Дубровник учествуваат и првиот човек на Советот на Европа Тери Деjвис, како и американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Даниел Фрид.