Јеремиќ: незавизно Косово неприфатливо за Србија | Вести | DW | 06.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Јеремиќ: незавизно Косово неприфатливо за Србија

*

Независноста на Косово е неприфатлива за Србија, изјави денеска шефот на српската дипломатија Вуќ Јеремиќ по средбата со рускиот колега Сергеј Лавров. Официјален Белград испратил барање до ОН за продолжување на преговорите со албанската страна до изнаоѓање на компромисно решение. Пред средбата Лавров, изјави дека Кремљ ги поддржува сите напори на Србија за решавање на косовското прашање. На оваа тема во сабота во Москва ќе разговараат рускиот пртетседател Владимир Путин и српскиот премиер Восилав Коштуница.