Јапонските либералдемократи бираат наследник на Абе | Вести | DW | 23.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Јапонските либералдемократи бираат наследник на Абе

*

Јапонските либералдемократи денеска бираат нов партиски шеф, откако премиерот и претседател на партијата Шинсо Абе поднесе оставка. Фаворит е 71 годишниот политичар Јасуо Фукуда кој во анкетите води пред бившиот прв дипломат Таро Асо. По серијата скандали и лоши изборни резултати во јули, Абе поднесе оставка на 12 септември.