Јапонија, земјотрес | Вести | DW | 16.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Јапонија, земјотрес

*

Најмалку две лица загинаа а повеќе од 200 се повредени во силниот земјотрес во северозападниот дел на Јапонија. Агенциите јавуваат за повеќе урнати објекти во регионот Ниагата. Избувнал пожар и во електричниот трансформатор во нуклеарната централа чиј реактор претходно безбедно бил затворен. Потресот бил почувствуван и во главниот град Токио, кој е 250 километри одалечен од местото на епицентарот. Властите во меѓувреме го повлекоа алармот за цунами бранови.