Јапонија – влада | Вести | DW | 27.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Јапонија – влада

*

Јапонскиот премиер Шинзо Абе донесе одлука за реконструкција на владата. Нов министер за надворешни работи е Нобутака Махимура, кој доаѓа на местото на Јунихиро Коизуми. Промени има и во ресорите финансии, економија и одбрана. Реконструкцијата на владата се гледа како обид на владеачката пaртија, ЛДП, повторно да ја добие довербата на избирачите. На изборите за горниот дом на парламентот, одржани на 29 јули, ЛДП го претрпе најтешкиот пораз во нејзината историја и го загуби мнозинството.