Јанша ќе побара гласање доверба | Вести | DW | 16.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Јанша ќе побара гласање доверба

*

Словенечкиот премиер Јанез Јанша изјави дека ќе побара гласање за доверба на владата, по победата на кандидатот на левицата Данило Тирк на претседателските избори. Јанша пред два дена изјави дека неговата влада би можела да поднесе оставка по изборниот пораз на нејзиниот кандидат. Словенија од 1 јануари треба да го преземе претседателството со ЕУ.