Јана Бурческа пее за финале | Панорама | DW | 11.05.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Јана Бурческа пее за финале

Македонската претставничка на годинешниот Евросонг во Киев, Јана Бурческа денеска ќе настапи на втората полуфинална вечер.

Освен Јана Бурческа, на втората полуфинална вечер на Изборот на песна на Евровизија ќе настапат и изведувачите од Австрија, Србија, Малта,Романија, Холандија, Унгарија, Данска, Ирска, Сан Марино, Хрватска, Норвешка, Швајцарија, Белорусија, Бугарија, Литванија, Естонија и од Израел.

За пласман во финалето ќе одлучуваат гласовите од публиката, како и гласовите од националните жири комисии од земјите учеснички на втората полуфинална вечер и од Германија, Франција и Украина. Годинава, Македонската радио телевизија за членови на националното стручно жири ги делегира Александар Масевски, Силвана Мучиќ Плевнеш, Антонија Гиговска, Марко Марк и Калина Велковска.

Од првата полуфинална вечер што се одржа во вторникот пласман во финалето обезбедија Шведска, Австралија, Белгија, Азербеjџан, Португалија, Грција, Полска, Молдавија, Кипар и Ерменија. Второто полуфинале на годинешниот Евросонг почнува од 21 часот.

Погледнете го видеото со вчерашната музичка проба на Јана во Киев:

Гледај видео 00:39

Суверена проба на Јана Бурческа

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама