Ѓул ги предупредува курдските бунтовници | Вести | DW | 08.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ѓул ги предупредува курдските бунтовници

*

Еден турски војник загина, а тројца се повредени во експлозија на мина во регионот Дијарбакир. Инцидентот се случи еден по убиството на 13 војници во судирите со курдските бунтовници во југоисточниот дел на земјата. Претседателот Абдула Ѓул предупреди на жесток одговор на силите за безбедност и нагласи дека Турција со сите сили ќе го брани својот интегритет. Премиерот Реџеп Таип Ердоан најави дека за сегашната ситуација ќе разговара со американскиот претседател Џорџ Буш.