Ѓорџевиќ уапсен во Будва | Вести | DW | 12.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ѓорџевиќ уапсен во Будва

*

Поранешниот српски полициски генерал Властимир Ѓорџевиќ обвинет за воени злосторства е уапсен во Црна Гора и ќе биде испорачан во Хаг. Ѓорџевиќ бил успаен во неделата наутро во Будва во заедничка операција на безбедносните сили на Србија, Црна Гора и трибуналот за воени злосторства. Германската евро парламентарка и експерт за Балканот Дорис Пак во контекст на апсењето на Властимир Ѓорџевиќ истакнеа дека е за поздравување фактот што во оваа кација соработувале и српските власти.