Ѓоковиќ и Федерер во битка за тенискиот трон | Теми | DW | 12.11.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Ѓоковиќ и Федерер во битка за тенискиот трон

Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, вечерва, ќе се борат за последниот трофеј во 2012 година, во финалето на Мастерс купот, во Лондон.

default

Најдобриот на светот, Ѓоковиќ до финалниот меч во Лондон стигна на импресивен начин,без пораз на четирите одиграни мечеви. Тој во фазата по групи ги победи
Цонга, Мари и Бердих, а во полуфиналето беше подобар од Дел Потро.

На патот до финалето, Федерер загуби еден меч од Дел Потро, а ги победи
Типсаревиќ и Ферер во групата и Мари во полуфиналето.

Доколку Ѓоковиќ победи во финалето, ќе освои 1.500 бодови, а и ќе ја добие
максималната парична награда од 1,76 милиони долари.

Србинот и Швајцарецот во Лондон ќе се сретнат по 29-ти пат, повеќе победи -
16 има Федерер. Оваа сезона резултатот во меѓусебните дуели е 2:2, Новак
победи во полуфиналените мечеви во Рим и Ролан Гарос, додека Федерер
забележа победи во полуфиналето на Вимблдон и во финалето на труснирот во Синсинати.

Мечот во Лондон ќе биде второ финале на Мастерс купот за Ѓоковиќ, додека
Федерер, кој ја брани титулата, се избори за својот осми финален
меч.

Поврзана содржина