Шумски пожари на запад на САД | Вести | DW | 09.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Шумски пожари на запад на САД

*

На западот на САД беснеат над 50 шумски пожари. Поради тоа населението во некои делови мораше да биде евакуирано, затворени се и неколку автопати, а во прекин е и дел од железничкиот сообраќај. Само во Јута и Невада изгореа по 62 000 хектари површина, а во Калифорнија се затворени голем број кампови поради пожарите во кои изгореа 14 000 хектари шума. На удар на пожарите поради високите температури се и државите Аризона, Невада, Ново Мексико, Орегон и Вашингтон.