Штрајк на товарниот железнички сообраќај во Германија | Вести | DW | 08.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штрајк на товарниот железнички сообраќај во Германија

*

Во Германија започна штрајк на машиновозачите во товарниот железнички сообраќај. Штрајкот аспоред најавите ќе трае 42 часови, или до сабота изутрина. Германски железници поставија нов итен план за да може непречено да се одвива транспортот на важните стоки. Синдикатот на машиновозачите бара 30% зголемување на платите.