Штрајк на грчките новинари | Вести | DW | 08.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штрајк на грчките новинари

Новинарите на радијата и телевизиите во Грција стапија во 24 часовен штрајк. Нема да се емитуваат вестите и информативните емисии. Утре е најавено дека нема да излезат нови броеви на весниците. Причина за протестите е корупциски скандал во пензискиот фонд на грчките уредници. Поради аферата неодамна оставка поднесе минисерот за социјала.