Штрајк на германските градежници | Вести | DW | 18.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штрајк на германските градежници

*

Во германската градежна бранша започна првиот неограничен штрајк по пет години.Синдикатот на градежниците ИГ Бау сака да ја прекине работата на повеќе од 100 градилишта во покраините Долна Саксонија и Шлезвик Холштајн.Штрајкот формално беше одлучен вчера,откако за него се изјаснија повеќе од 88 проценти од членовите на синдикатот.

Причина е непопуштањето на работодавачите во тарифните договори.