Штрајк во Ербас | Вести | DW | 03.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штрајк во Ербас

Повеќе илјади вработени во европскиот прозиведувач на авиони Ербас денеска во Тулуз протестираат против планираната програма за штедење и за неколку часа ја прекинаа работата. Работниците бараат Ербус 320, кој добро се продава и натаму да се произведува во Тулуз. Концернот има намера да укине 4.200 работни места во Франција, а во Германија 3.700.