Штраус-Кан иден шеф на ММФ? | Вести | DW | 08.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штраус-Кан иден шеф на ММФ?

*

Францускиот претседател Никола Саркози го предложи поранешниот социјалистички министер за финансии Доминик Штраус-Кан за иден претседател на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Сегашниот шеф на таа меѓународна финансиска институција Родриго Рато најави дека ќе се повлече од функцијата во октомври. По традиција, Американците го даваат претседателот на Светската банка, додека на чело на ММФ стои Европеец.