Штајнмајер му вети натамошна поддршка на Авганистан | Свет | DW | 22.08.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Штајнмајер му вети натамошна поддршка на Авганистан

Главна тема на разговорите меѓу претседателот на Авгамнистан Хамид Карзаи и шефот на германската дипломатија Франк Влатер Штајнмајер беше лошата безбедносна ситуација во земјата, пред се на југот.

Хамид Карзаи на една прес конференција

Хамид Карзаи на една прес конференција

Домаќинот Карзаи изрази сериозна загриженост за развојот на ситуацијата и побара натамошна поддршка на германската влада. На тоа гостинот од Берлин возврати:

„Мислам дека авганистанскиот народ заслужил да не попуштиме во нашите настојувања да ги надминеме и овие проблеми. Кон тоа се насочени настојувањата на меѓународната заедница. Ние на Сверот од земјата, други на југот, во секој слуачј наша задача е сегашната несигурна ситуација да ја направиме побезбедна.„

Според Штајнмајер тоа е од голема важност не само за Авганистан, туку и за стабилизирањето на целиот регион.

Реклама