Штајнмајер во Москва | Вести | DW | 16.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штајнмајер во Москва

Три дена пред самитот Европска унија – Русија германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмајер во кризниот разговор со рускиот претседател Владимир Путин се обиде да постигне смирување. За време на средбата, Штајнмајер изјави дека обете страни треба да спречат меѓусебните разлики да не прераснат во голем конфликт. Путин од своја страна рече дека и покрај различните гледишта за некои прашања, не постојат суштински конфликти.