Штајнмаер - САД | Вести | DW | 19.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штајнмаер - САД

Инсталирањето амрикански системи за против ракетна одбрана во Полска и Чешка е една од темите на разговорите што денеска во Вашингтон ќе ги води германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер на чело на високата делегација на ЕУ. Штајнмајер го придружуваат високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана и еврокомесарот за надворешни работи, Бенита Фереро Валднер. Освен тоа ќе се разговара и за повеќе меѓународни отворени прашања, како што се Косово, Блискиот исток и атомската програма на Иран. Посетата треба да послужи како подготвителна за самитот ЕУ - САД што треба да се одржи на 30 април во Вашингтон.