Штајнмаер предупредува на лошата политика во Грузија | Вести | DW | 08.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штајнмаер предупредува на лошата политика во Грузија

*

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави дека воведената вонредна состојба во Пакистан е опасен пат. Апсењата на лидерот на опозицијата со оглед на заканите на исламските екстремисти е погрешен начин за изградба на демократски режим, изјави Штајнамер во Бундестагот. Министерот и останатите говорници предупредија на можноста на победа на исламистиоте во земјата која поседува атомско оружје Во меѓувреме пакистанскиот претседател Первез Мушараф соопшти дека изборите во земјата ќе се одржат пред 15 фебруари.