Штајнмаер-Милибанд | Вести | DW | 19.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штајнмаер-Милибанд

*

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнамер на вчерашните разговори во Берлин со британскиот колега Дејвид Милибанд изјави оти се надева дека билатералните чекори на Москва и Лондон за расчистување на конфликтот по убиството на Александар Литвиненко нема да водат кон криза. Официјален Лондон протера четворица руски дипломати откако Москва одби да го испорача Андреј Луговој главниот осомничен за убиството на Литвиненко. Москва го осуди чинот и се закани со контрамерки.