Штајнмаер – Калифорнија | Вести | DW | 31.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штајнмаер – Калифорнија

*

Германија и Калифорнија се за партнерство во борбата против промените на климата. Министерот за надворешни работи на Германија, Франк Валтер Штајнмаер по разговорите со гувернерот на Калифорнија, Арнолд Шварценегер изјави дека тоа би можело да биде нешто како мало поставување насоки во односите на Калифорнија и ЕУ и во напорите за заедничка политика за климата.

Шварценегер вети дека ќе дојде на конференцијата за климата на ЕУ во Лисабон во октомври годинава.