Штајнмаер за Косово | Вести | DW | 14.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штајнмаер за Косово

*

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнамер пред надворешно политичкиот комитет на Европскиот парламент истакна дека работата околу утврдување на статусот на Косово се уште не е завршена но и натаму се надеваме дека новиот статус ќе се базира на планот на посредникот на ОН Марти Ахтисари, смета Штајнамер. Според него најновиот развој ќе зависи од посетата на рускиот претседател Владимир Путин на САД на 2 јули. Руското вето во Советот за безбедност би го довело во опасност единството на Европската унија смета Штајнамер. Според него унилатералното признавање на Косово не е добро решение.