Штајнмаер во Пакистан | Вести | DW | 23.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штајнмаер во Пакистан

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер престојува во Пакистан на разговори со државното раководство на оваа земја. На разговорите пред се ќе стане збор за подобрување на односите меѓу Авганистан и Пакистан , тема за која Штајнмаер во минатите два дена разговараше и со властите во Кабул. Двете земји си префрлаат меѓусебно дека не прават доволно во борбата против Талибанците. Поради усложнетата ситуација во земјата откажана е средбата меѓу Штајнмаер и пакистанскиот претседател Первез Мушараф.