Штајнмаер во Нигерија | Вести | DW | 02.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штајнмаер во Нигерија

*

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер го поздрави планираното испраќање на меѓународни мировни сили во кризниот регион Дарфур во Судан. Шефот на германската дипломатија ова го изјави воочи заминувањето на Нигерија, каде со тамошните власти ќе разговара околу плановите за учество на африканските сили во мировната мисија. Во главниот град Абуџа, Штајнамер ќе разговара со заменик минситерот за надворешни работи Багуду Хирсе, а планирана е средба и со претседателот на земјата Умару Јардауа.