Штајнмаер во Мексико | Вести | DW | 18.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штајнмаер во Мексико

Министерот за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер пак се наоѓа на турнеја по Латинска Америка . На првата саница во Мексико тој и неговата колешка по функција Патрисија Еспиноза потпишаа акционен план за интензивирање на соработката меѓу двете земји. Мексико е и останува клучен партнер за германија и Европа во регионот –порача Штајнмаер. Во Мексико се активни околу 1000 германски компании кои вработуваат 110 илјади лица .