Штајнмаер во Гана | Вести | DW | 03.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штајнмаер во Гана

*

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнамер денеска во, Акра, главниот град на Гана, ќе ја посети регионалната академија за мировни ангажмани. Во тренинг центарот Кофи Анан африканските земји ќе се обучуваат за мировните мисии. Германија во нејзиното формирање учествуваше со 6 милиони евра. Штајнамер синоќ разговараше со претседателот на Гана и претседавач со АУ, Џон Куфор и неговиот колега по функција Акваси Осеи Аџеи. Двајцата политичари изразиле подготвеност за учество во планираната мировна мисија во кризниот регион Дарфур во Судан. Преставниците на ОН и на АУ денеска во градот Аруша, во Танзанија, ќе разговараат со бунтовничките групи од регионот Дарфур, околу почетокот на распоредување на 26.000 мировници, на ОН и АУ.