Штајнмаер бара дијалог со Русија | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штајнмаер бара дијалог со Русија

*

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнамер изрази загриженост поради одлуката на Русија да излезе од договорот за конвенционално оружје со Европа. “Договорот е и останува централен составен дел на меѓународната архитекрура за разоружување. Затоа најавата од Москва ја посматраме со загриженост.” рече Штајнамер за време на посетата на Литванија. Германскиот министер изрази и очекување дека меѓународната заедница и Русија ќе ги обноват преговорите.