Шпанската полиција уапси функционери на партијата Батасуна | Вести | DW | 05.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Шпанската полиција уапси функционери на партијата Батасуна

*

Шпанската полиција упаси 22 функционери на забранетата баскиска партија Батасуна, односно речиси целосното раковдство на сепаратистичкат органзиаиција. Батасуна важи за политчко крило на подземната органзација ЕТА , која со насилство се бори за отцепување на Баскија од Шпанија. 2003 година партијата е забранета.