Шпанија протерува африкански бегалци | Вести | DW | 21.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Шпанија протерува африкански бегалци

Шпанската влада во изминатата недела протера повеќе од 750 африкански бегалци , меѓу нив 30 деца . Најголем дел од бегалците , речиси 600 потекнувале од Сенегал – соопшти министерот за внатрешни работи Алфредо Перес Рубалкаба . Протерувањето според него е недвосмислена порака кон трговците со луѓе. Во изминатата година повеќе од 30 илјади бегалци од Западна Африка беа спречени да стигнат на Канарските острови а со тоа и во Европската Унија .