Шпанија-откриен експлозив во автомобил | Вести | DW | 22.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Шпанија-откриен експлозив во автомобил

*

Две недели по прекинот на примирјето од страна на баскиската илегална организација ЕТА,шпанската полиција во автомобил во Јужна Шпанија открила 100 килограми експлозив и детонатор.Освен тоа биле пронајдени и документи кои укажуваат дека експлозивот припаѓа на ЕТА.Оваа организација на почетокот на јуни го прекина мирувањето на оружјето кое беше во сила.Таа 40 години се бори за независност на Баскија,при што загинаа повеќе од 800 луѓе.