Шпанија – ЕТА терористи | Вести | DW | 03.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Шпанија – ЕТА терористи

*

Три лица се уапсени во Франција под обвинение дека се членови на баскиската терористичка организација ЕТА. Според соопштението на шпанската и француската полиција, трите лица пренесувале големо количество експлозив во едно транспортно возило. ЕТА пред еден месец најави прекин на примирјето што траеше 14 месеци и се закани со нови напади. Пред две недели полицијата откри уште едно возило со 130 кг експлозив на југот од Шпанија.