Шојбле за контрола на компјутерите | Вести | DW | 16.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Шојбле за контрола на компјутерите

*

Германскиот министер за внатрешни работи Волфганг Шојбле ја обнови својата иницијатива за набљудување на персоналните компјутери. Шојбле изјави дека мерката е неопходна бидејќи Германија е соочена со зголемена закана од тероризам. Планот на Шојбле кој е член на Христијанско Демократската партија наиде на отпор кај социјалдемократите. Министерот за правда Бригите Циприес од редовите на оваа партија е против иницијативата. Сепак таа е за подобра контрола на телефонските разговори преку интернет.