1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Шолц од Софија: Се уште мислам дека има надеж за решение

БГ
11 јуни 2022

Германскиот канцелар Шолц по средбата со бугарскиот премиер Петков порача дека се уште верува оти може да се најде решение за спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија до крајот на јуни.

https://p.dw.com/p/4CZbH
Олаф Шолц Кирил Петков
Олаф Шолц и Кирил ПетковФотографија: BGNES

Германскиот канцелар Олаф Шолц си заминува од Софија со верба дека се уште може да се најде решение за надминување на бугарско-македонскиот спор до крајот на француското претседателство со ЕУ. На прашањето дали побарал од бугарската влада да се откаже од блокадата на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, Шолц рече дека сега е „моментот за јасни зборови“, и додаде дека таа порака ја испратил и во приватните разговори и јавно. 

По средбата со бугарскиот премиер Кирил Петков, германскиот канцелар рече дека е многу важно да продолжи процесот на проширување на ЕУ. 

„Сметам дека има шанса за постигнување напредок. Ќе продолжиме со разговорите и се надевам на напредок до крајот на француското претседателство. Јас сум убеден дека сите ние, како европејци, имаме одговорност за ЕУ и за стабилноста на Балканот. Важно е да го искористиме процесот на проширување сега, за доброто на Европа“, рече Шолц. 

Претходно, во саботата го посети Скопје од каде ја изрази германската поддршка за Северна Македонија за отворање на преговорите со ЕУ.  

„Германија разбира дека не е лесно да се надминат историските разлики меѓу две земји, но германското искуство покажува дека е збогатувачко за сите земји кога ќе се надминат  недовербата и ќе се изградат пријателски односи со соседите“, рече Шолц. 

Според канцеларот, руската агресија врз Украина ја зголемила подготвеноста на многу земји-членки на ЕУ „да му го отворат патот на Западниот Балкан“, што „досега не било случај“. 

Неговиот домаќин, Петков повтори дека Бугарија има три услови чиј гарант треба да биде ЕУ за да го дигне ветото за Северна Македонија.

„Позицијата на Бугарија во оваа фаза е дека ветото за почеток на преговорите за членство во ЕУ за Северна Македонија може да се укине само доколку Скопје даде гаранции дека ќе го спроведе Договорот за добрососедство и ќе ги вклучи Бугарите како една од државотворните нации во својот устав", рече Петков.

По разговорите со Петков, германскиот канцелар замина на состанок во четири очи со бугарскиот претседател Румен Радев. 

Тоа беше петтата и последна станица на балканската турнеја на Шолц во рамките на која, од петокот ги посети Србија, Косово, Грција, Северна Македонија и Бугарија.  

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема