Шимон Перес претседател на Израел | Вести | DW | 14.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Шимон Перес претседател на Израел

*

Носителот на Нобеловата награда за мир Шимон Перес со големо мнозинство е избран за нов претседател на Израел. 83 годишниот Перес во политиката е речиси шест децении, ги опслужувал скоро сите важни функции. Германската канцеларка Ангела Меркел му го честита изборот на Перес изразувајќи надеж дека ќе продолжат пријателските осноси меѓу Германија и Израел. Перес на 15 јули ќе го наследи Моше Кацав, кој во јануари ја стави функцијата во мирување поради префрлувањата за силување.