Шеќеринска во Брисел бара поддршка за евроинтеграција на Македонија | Вести | DW | 14.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Шеќеринска во Брисел бара поддршка за евроинтеграција на Македонија

*

Шефот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Радмила Шеќеринска, пред пратениците на Европската социјалистичка партија во Европскиот парламент во Брисел вчера побара поддршка за европската интеграција на Македонија. Шеќеринска изрази незадоволство пореди извештајот на европратеникот Ерик Мајер каде се бара спроведување на договорот меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ пред стартото за преговорите за челенство со ЕУ. Ова според Шеќеринска е дополнителен услов од Европскиот парламент за Македонија со што се ризикува веропскиот пат на Македонија. Претаницитеод европската социјалистичка партија ја потврдија својата поддршка за зачленување на Македонија во ЕУ.