Шефер- НАТО и САД сакаат нова резолуција за Косово | Вести | DW | 22.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Шефер- НАТО и САД сакаат нова резолуција за Косово

САД и НАТО сакаат Советот за безбедност на ОН да узвои нова резолуција за Косово заснована на предлогот на специјалниот пратеник Марти Ахтисари со цел во покраината да се создаде опкружување на безбедност и стабилност. Ваква порака по вчерашната средба во Тексас со американскиот претседател Џорџ Буш , упати генералниот секретар на Алијансата , Јаап де Хооп Шефер. Според него предлозите на Ахтисари се добри а резолуцијата на Советот за безбедносѕ многу важна.