Шефер - Косово | Вести | DW | 13.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Шефер - Косово

*

Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер денеска во Белград порача дека најновиот, петти нацрт на резолуцијата за Косово во Советот за безбедност е можеби последната шанса за решавање на статусот на покраината. „Се надевам дека оние кои до сега ја блокираа резолуцијата сега ќе покажат поголема флчексибилност„ додаде Шефер. Шефот на српската дипломатија Вук Јеремќ пак на прес конференцијата по средбата со Шефер изјави дека постигнале соглчасност оти зачувувањето на мирот и безбедноста претставува највисок приоритет на Косово и во регионот.