Шефер загрижен поради атомската програма на Иран | Вести | DW | 12.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Шефер загрижен поради атомската програма на Иран

Генералниот секретар на НАТО Јаап Де Хооп Шефер предупреди да не се потценува опасноста што може да произлезе од атомската програма на Иран. Напорите на Техеран да ги зајакне своите нуклеарни способности , ме загрижуваат – изјави Де Хооп Шефер за германскиот весник Билд. Според него Спорната иранска атомска програма ќе влијае и во дебатата што се води во НАТО околу планираното стационирање на американскиот систем за заштита од ракети во Источна Европа. НАТО не би можел да го игнорира фактот дека Иран веќе тестираше ракети со дострел од 1800 километри-вели Шефер.