Шест години Рамковен договор | Вести | DW | 13.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Шест години Рамковен договор

*

Денеска се навршуваат шест години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на конфликтот во Македонија. Таканаречениот Охридски договор на 13 август 2001 година во Скопје го потпишаа поранешниот претседател Борис Трајковски, тогашниот премиер Љубчо Георгиевски, лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски и тогашните први луѓе на ДПА и ПДП, Арбен Џафери и Имер Имери.