Шариф се врати во Пакистан | Вести | DW | 10.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Шариф се врати во Пакистан

*

Поранешниот пакистански премиер Наваз Шарив, по седум години егзил утрвово се врати во Исламабад. Изминативе денови Шариф постојано повторуваше, дека сака да го ослободи Пакистан од воена дикатура. Истовремено Шариф изрази стравување дека може да биде уапсен по неговото пристигнување. Наваз Шариф во 1999 година пеше симнат од власт преку пуч од страна на сегашниот претседател Первез Мушарав.