Чејни со нови предупредувања кон Иран | Вести | DW | 22.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Чејни со нови предупредувања кон Иран

*

Американскиот вицепретседател Дик Чејни му се закани на Иран со сериозни консквенци, ако земјата не попушти во спорот околу нејзината нуклеарна програма.На Иран нема да му биде дозволено да поседува атомска бомба,потенцираше Чејни.Тој владата во Техеран ја означи како растечка пречка за мирот.Иранската влада ги отфрлува обвиненијата на западот дека подготвува атомско оружје.