Чејни-Саудиска Арабија | Вести | DW | 13.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Чејни-Саудиска Арабија

Американскиот потпретседател Дик Чејни во рамки на турнејата на Блискиот исток, ја посети Саудиска Арабија. Прашањето со Иран и политичката ситуација во Ирак биле теми на разговорите со кралот Абдула, кој попладнево во Рамала треба да се сретне со палестинскиот лидер Махмуд Абас За време на турнејата низ регионот Чејни се обидува да ги убеди сојузниците на Вашингтон да помогнат во вклучување на сунитските муслимани во Ирак во политичките процеси во земјата.