Чешка, антиракетен систем | Вести | DW | 03.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Чешка, антиракетен систем

Два дена пред посетата на амерканскиот претседател Џорџ Буш на Чешка, жителите на три села во регионот каде е планирано инсталирање на антиракетниот систем, на референдум го отфрлија американскиот план. Против се изјасниле 90% од жителите. Џорџ Буш ќе ја посети Прага, пред да замине во Хајлигендам на самитот на Г8.