Четврти напад врз премиерот на Абхазија | Вести | DW | 09.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Четврти напад врз премиерот на Абхазија

*

Премиерот на грузиската сепаратистичка република Абхазија, Александар Анкваб е полесно повреден кога е стрелано врз неговото возило. Нападот се случил на патот кон Шуми, главниот град на земјата. Ова е четврти напад врз премиерот на републиката, која по прогласувањето на независност во 90-те, не е признаена од ниту една држава во светот.