Четворица Македонци умираат дневно од загадувањето | Македонија | DW | 06.12.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Четворица Македонци умираат дневно од загадувањето

Вчеравечер во Градскиот парк група граѓани одржа протест против загадувањето и побара чист воздух. Од градските власти се бара да преземат итни мерки кои ќе го намалат високото загадување во главниот град.

Граѓаните порачаа дека во моментот Скопје има најголемо аерозагадување од канцерогени ПМ2.5 честички во Европа и дури четворица Македонци умираат во просек дневно заради загадениот воздух. Загадувањето зазема драстични размери. Повеќе во видеото.

Гледај видео 01:46

Четворица Македонци умираат дневно од загадувањето

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама