Чернобил – сеќавање | Вести | DW | 26.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Чернобил – сеќавање

Со молитва и минута молчење луѓето во Украина, Русија и Белорусија им оддадоа почит на жртвите во нуклеарната катастрофа во Чернобил што се случи пред 21 година. Според една студија на Светската здравствена организација, од последици од најголемата несреќа од ваков вид досега, загинале максимално четири илјади луѓе. Противниците на атомската енергија зборуваат за дури 100 илјади мртви.